Yıldırım Mah. Ali Fuat Başgil Cad. No:143 Bayrampaşa / İstanbul

7 GÜN / 24 SAAT HİZMETİNİZDEYİZ !

Hasta Yataklarının Tarihi

 

1815 yılı ile 1825 yılları arasında, ilk olarak İngiltere'de bugünkü manası ile kullanılmaya başlanmışlardır.

1874 yılında ABD'de ilk patent başvurusunu Andrew Wuest ve oğlu şirketi, Cincinnati ve Ohio eyaletleri için yapmıştır. Bu ürün baş kısmı hareket edebilen bir ortopedik yatak olarak tescil edilmiştir.

20. yüzyılın başında ise 3. dönem hasta yatağı modeli, Willis Dew Gatch tarafından icat edilmiştir. Motorsuz olarak çalışan bu ürünün ayak ve baş kısımları elle çevirmek sureti ile hareket edebilmekteydi.

İlk elektrikli ve kumanda ile hareket ettirilebilen hasta yatağı, 1945 yılında icat edilmiştir.

Hasta yataklarının özellikleri:

GÖVDE : Hasta yataklarının gövdesi çelikten, demirden veya alüminyum'dan yapılmaktadır. Metal üzerine uygulanan elektrostatik toz boya ve kromaj ile küflenmeye ve erozyona karşı tedbir alınır. Ayrıca boyama ve krom işlemi ile hijyen de sağlanır.

BAŞLIKLAR : Hasta yatağının başlıkları için metal, ahşap veya PVC kullanılmaktadır. Farklı maddelerin de kullanıldığı bilinmektedir. Genelde sökülebilir olarak üretilen başlıklar, hastayı fiziki bir alanda sınırlamak dışında amaçlarla da kullanılırlar. Hastanın durumunu belirten dosyaların, kumandaların, idrar torbalarının ve benzeri cisimlerin monte edilmesi için de kullanılırlar.

YAN KORKULUKLAR : hastanın düşmesini engellemek ve yine farklı amaçlar için de kullanılırlar. Sökülebilen ve yükseklik ayarı yapılabilen yan korkuluklar metal, ahşap, alüminyum ve PVC kullanılarak üretilirler.

ORTOPEDİK HASTA YATAĞI : Ortopedik hasta yatağı ürünleri, hastanın yatmasına bağlı olarak oluşabilen kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarını önlemek ve hastaya yüksek konfor sunmak amacı ile üretilmektedirler. Karyolanın hareketli kısımlarına uygun olarak üretilmeleri gerekmektedir. Karyolanın hareketleri ile uyum içinde çalışmaları gerekmektedir.

TEKERLEKLER : Hasta yatağının tekerlekleri çoğunlukla dört adettir. İki adet veya 4 adet tekerlekte fren sistemi bulunabilir. Hasta yatağı sabitlenmek istendiğinde frenler devreye sokulur.

Hospital Bed Medical Bed
Hospital Bed Medical Bed